Augustów czyli raj dla żeglarzy

Standard

Doskonałe geograficzne położenie Polski sprawia, że rodzimi turyści mają dostęp zarówno do morza i gór, jak i do jezior. Polskie Mazury są uważane za jedne z najpiękniejszych pojezierzy na świecie. Okazuje się, że to jednak nie Mazury są ostatnio najczęściej wybieranym celem turystycznych wypraw wakacyjnych. O palmę pierwszeństwa walczy również Augustów, malowniczo położony w Puszczy Augustowskiej i otoczony aż siedmioma jeziorami.

Weekend w Augustowie

Przyjeżdżając do tego niewielkiego miasteczka (liczy bowiem zaledwie 30 tysięcy mieszańców) można być przygotowanym na wiele atrakcyjnych propozycji spędzenia wolnego czasu. Niewątpliwie jednak lwia część turystów rezerwujących sobie tutaj noclegi Augustów przyjeżdża tylko w jednym celu – przeżycia żeglarskich przygód. Augustowskie jeziora połączone są licznymi kanałami, przesmykami i śluzami, z najsławniejszym Kanałem Augustowskim, dzięki czemu ruch wodny odbywa się tu bez żadnych zakłóceń. Przyjeżdżając tu na weekend można odbyć przyjemny, dwudniowy rejs po jeziorach, nocując na statkach lub jachtach i nawet nie schodząc na ląd. Augustów jest jednocześnie częstym miejscem zdobywania pierwszych szlifów żeglarskich – działają tu liczne szkółki z uprawnieniami do nadawania certyfikatów żeglarskich.

Biegun zimna?

Niektórzy zwolennicy wyższości Mazur przekonują, że z powodu bliskości Suwałk wakacje w Augustowie mogą okazać się dość… chłodne. Turystów trzeba jednak uspokoić: w okresie lata temperatury w tym regionie bardzo często sięgają powyżej dwudziestu pięciu stopni, a dzięki geologicznemu i geograficznemu położeniu (nizinnemu), notuje się tu bardzo małe opady deszczu. Nic dziwnego, że Augustów i jego bogata baza noclegowa, rekreacyjna i turystyczna są dla Polaków ciekawą alternatywą dla zatłoczonych i nieco przereklamowanych Mazur (sprawdź na ). Znalezienie taniego pokoju wcale nie jest trudne, a dodatkowo jedną z czołowych atrakcji miasteczka jest możliwość nocowania bezpośrednio na łodziach. Skoro więc nie odstrasza nas ani plotka o pogodzie, ani specyficzne położenie (praktycznie w samym północno-wschodnim krańcu Polski), z pewnością nie pożałujemy wyprawy do tej uroczej krainy jezior. Zwłaszcza, jeśli zadbamy o odpowiednie towarzystwo – atmosfera miejsca z pewnością zadba o siebie sama i zapewni nam fantastyczny i niezapomniany urlop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>