Bunkry Bluchera – Ustka

Standard

Wybierając się na urlop do Ustki, warto wcześniej zainteresować się nie tylko wyborem dogodnych noclegów, ale także atrakcjami, jakie oferuje nam ten znany nadmorski kurort. Wśród wielu propozycji spędzenia wolnego czasu znajdzie się pewnie plażowanie, wizyta na usteckim molu, zwiedzanie portu. Mniej zananą ustecką atrakcją, a z pewnością godną uwagi są natomiast Bunkry Bluchera.

Bunkry te wybudowane w latach 1938-39, umiejscowione są niedaleko usteckiego portu, na wydmie, a ich nazwa wywodzi się od nazwiska feldmarszałka Bluchera, który związany był ze Słupskiem. Według planów Hitlera Ustka miała zostać przekształcona w nowoczesny port i równocześnie zostać twierdzą wojenną. Budowa miała zostać zakończona w roku 1941, ale wybuch wojny zmienił te plany, gdyż po zdobyciu Gdańska, budowa kolejnego portu morskiego straciła na znaczeniu.

W pierwotny skład Baterii Bluchera wchodziły: cztery działa o kalibrze 105 mm, żelbetonowe działobitnie (dwie połączone podziemnym korytarzem ze schronem dalmierza), schron dalmierza, stanowisko dowodzenia, sypialnia dla załogi (ok. 40–osoba sala), sanitariaty. 300 metrów od działobitni, wybudowano bunkier amunicyjny. W roku 1945 działa zostały wysadzone w powietrze, przez wycofujące się wojska niemieckie, w wyniku czego, do czasów współczesnych przetrwały jedynie działobitnie i podziemna konstrukcje, które są udostępnione do zwiedzania. Podziemna część, w której znajduje się galeria multimedialna, to wciągająca lekcja historii, dla każdego zwiedzającego, niezależnie od wieku. Dodatkową atrakcję jest możliwość przeżycia symulacji ataku gazem bojowym i bombardowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>