Dolina Kościeliska

Standard

Każdy, kto wybiera się we Wschodnie Tatry, uznaje sobie za punkt honoru, spacer po tym pięknym terenie. Mowa tutaj o Dolinie Kościeliska, który wyglądem nie ustępuje sławniejszym siostrom, takim jak Dolina Chochołowska w Tatrach Zachodnich czy Dolinie Pięciu Stawów Polskich, która znajduje się w Tatrach Wysokich. Warto więc, abyśmy również i my choć raz ją zwiedzili, prawda? Co ważne z Doliny Kościeliska możemy udać się na trzynaście różnych szklaków, które charakteryzują się innym stopniem trudności.

Na przykład szlaki czerwone wymagają odrobiny kondycji, ponieważ są dość strome. Dodatkowo ich przejście może zająć kilka godzin, nie nadają się one więc dla osób starszych ani osób ze słabą wytrzymałością fizyczną. Prowadzą jednak do najpiękniejszych miejsc w górach, czyli szczytów takich jak Kasprowy Wierch czy Giewont. Szlaki czarne są najbardziej wymagające, ponieważ opierają się o wspinaczkę, tylko wytrenowane osoby powinny próbować je zdobyć, ponieważ ktoś bez odpowiedniego przygotowania mógłby zrobić sobie na nich krzywdę. Co równie ważne, ich przejście nie zajmuje więcej niż pięćdziesiąt minut, nie są to więc zbyt długie wędrówki. Celem osób spacerujących po tych terenach jest w większości przypadków schronisko dla turystów położone w najwyższym punkcie doliny. Warto wiedzieć, że jest to przedwojenny budynek, który swym charakterem wpasowuje się w tematykę typowo góralską. Nie zapominajmy też, że dolina ta jest domem dla wielu niewystępujących nigdzie indziej roślin oraz zwierząt. Starajmy się więc nie deptać kwiatów czy zasypywać butami nor, ponieważ są one domem zajęcy górskich. Ważnym elementem wędrówki po tej dolinie powinno być również odwiedzenie pobliskiej jaskini, która otwarta jest dla turystów. Nie poleca się jej jednak dla osób, które mają klaustrofobię, ponieważ choroba w takich miejscach daje o sobie znać szczególnie mocno. Pamiętajmy też o noclegu, ponieważ w szczycie sezonu może być problem ze znalezieniem wolnego pokoju w pensjonatach. Warto więc już teraz wynająć wakacyjny kwaterunek w Kościelisku, ponieważ dostępne są tam różnorodne opcje noclegowe. Wybierając się na wakacje lub urlop do Doliny Kościeliskiej pamiętajmy, że to teren chroniony! To jedno z wyjątkowo malowniczych i najpiękniejszych miejsc w Tatrach Wschodnich, jest jednocześnie najczęściej odwiedzanym. Jak widać wszystko ma swoje lepsze i trochę gorsze strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>