Muzeum Lenina w Poroninie

Standard

Poronin mimo tego, iż jest małą mieściną posiada na swoim terenie niesamowite miejsca, dla których nie jeden pasjonat historii chętnie tu przyjeżdża (dla szukających noclegów info). Istniejące w latach 1947-1990 Muzeum Lenina jest dziś jednym z głównych punktów, które trzeba zobaczyć będąc w jego okolicy. Zlokalizowany obok chaty wypoczynkowej budynek jest dziś zabytkiem. Muzeum powstało, aby upamiętnić Włodzimierza Lenina (info biograficzne), który mieszkał w Białym Dunajcu w latach 1013-1914. Często przebywał w zajeździe Pawła Guta Mostowego w Poroninie, dlatego też władze PRL-u, podjęły decyzję o otworzeniu w roku 1947, właśnie w tym budynku – Muzeum Lenina. Dom w 1949 roku został przebudowany. Aby urzeczywistnić to miejsce i nadać tego samego charakteru wyposażono muzeum w ekspozycję, która przypominała prawdziwe przedmioty i rzeczy Lenina. Dom Teresy Skupień w Białym Dunajcu, w którym to rzeczywiście mieszkał przywódca stał się filią Muzeum Lenina. Zrekonstruowano w nim pokój przywódcy radzieckiego, w którym mieszkał i pracował w 1913 roku. W tym miejscu również zorganizowano i otworzono bibliotekę ze świetlicą dla mieszkańców wsi. Dnia 21 stycznia 1950 roku odbyły się dwie uroczystości upamiętniające Włodzimierza Lenina, mianowicie nastąpiło otwarcie Domu Lenina: w Białym Dunajcu oraz odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanego Muzeum Lenina.

Dziś w muzeum można obejrzeć stare rekwizyty, wystawy związane z tatrami. Odbywają się tu również przeróżne uroczystości oraz imprezy o skali regionalnej, jak i ogólnokrajowej. Niedawno w Poroninie powstał pomnik przywódcy Lenina, który zrobiony z drewna przypomina postać kropla w kroplę. Młody i zdolny mężczyzna z pasją do rzeźby stworzył coś niesamowitego, coś co stało się kolejną atrakcją wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>