Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu

Standard

Sandomierz jest bardzo fajnym turystycznie miejscem, położonym w województwie świętokrzyskim, który z roku na rok przyciąga coraz większą grupę turystów, którzy z chęcią korzystają z miejscowych atrakcji. Nie ma tu także problemu z miejscem noclegowym, gdyż miejscowość ta posiada bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Ofert funkcjonujących tu hoteli i pensjonatów szukać można choćby na stronie: . Z pewnością, każdy znajdzie tu coś dla siebie, a same propozycje są w bardzo zróżnicowanym standardzie, więc z pewnością będą też dopasowane na każdą kieszeń.

Rekomendowanym w tym miejscu jest skorzystanie z oferty podziemnej trasy turystycznej. Historia tego obszaru sięga przełomu wieków XIII-XVI, na kiedy to datuje się powstanie systemu piwnic. Jego powstanie miało na celu zapewnienie wielkiej powierzchni, która służyć miała jako magazyny. Te wielkie kondygnacje wydrążone zostały w głębokich, lessowych warstwach, pod całym szeregiem obiektów w postaci ulic, budynków, aż do bardzo dużych głębokości, czasem nawet do 15 metrów. Były one systematycznie wykorzystywane przez cały czas trwania natężonych działań handlowych miasta. Od czasu, gdy handlowa gałąź zaczęła podupadać, także i piwnice systematycznie stawały się coraz mniej potrzebne. Z biegiem lat nieużywane i niemodernizowane przez nikogo stawały się coraz bardziej niebezpieczne dla Starówki. Gdy sprawy pomału zaczęły wymykać się spod kontroli postanowiono, iż najwyższa pora coś z tym zrobić. Podjęto działania mające na celu usunięcie istniejących zagrożeń. Na czele prac stanęli znakomici badacze i naukowcy z Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie. Z kolei w październiku roku 1964 dołączyli do nich pierwsi górnicy z Bytomia, co dało początek pracom zabezpieczającym.

Parce doprowadziły do modernizacji licznych piwnic, dla turystów z kolei stworzono Podziemną Trasę Turystyczną (https://pl.wikipedia.org/wiki/Podziemna_Trasa_Turystyczna_w_Sandomierzu). Długość tego tworu szacowana jest na około 450 metrów, natomiast jedną z najciekawszych w tym miejscu pozostaje komora, której długość wynosi prawie 12 metrów. Dostęp do środka podziemnej trasy turystycznej prowadzi z dziedzińca Kamienicy Oleśnickich, wyjście z kolei znajduje się na Rynku, tuż przy Ratuszu. Zachowane piwnice poddano zabezpieczeniu w postaci tzw. obudowy wtórnej, jednak w miejscach, gdzie było to możliwe zachowano pierwotne obmurowania. Współczesna trasa liczy sobie aż 34 komory, znajdujące się na różnych poziomach. Co ciekawe ich nazwy odwołują się do licznych legend i historii. Miejsce to jest jednym z najbardziej tajemniczych, ale zarazem także najczęściej uczęszczanych przez przybywających tu turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>