Podziemne Miasto – Świnoujście

Standard

Na terenie miasta Świnoujście, a dokładnie na wyspie Wolin znajduje się niecodzienna atrakcja. Przez lata fakt jej istnienia był pilnie strzeżoną, wojskową tajemnicą. Dopiero niedawno, bo w roku 2013, prawda o Podziemnym Mieście na Wyspie Wolin ujrzała światło dzienne. Dzięki temu, i tak już bardzo atrakcyjne dla turystów Świnoujście, zyskało jeszcze jedną atrakcję – chętnie odwiedzaną nie tylko pasjonatów historii, ale także wczasowiczów, którzy wybrali noclegi w hotelach w Świnoujściu jako cel swojego wakacyjnego pobytu.

Historia podziemnych bunkrów, sięga czasów sprzed II wojny światowej, kiedy miasto leżało jeszcze w granicach Niemiec. To właśnie Niemcy w okresie od 1935 do 1938 roku, wybudowali tu pierwsze umocnienia, które służyły do ochrony bazy Kriegsmarine, a także stanowiły zaplecze szkoleniowe Szkoły Artylerii Nadbrzeżnej. Po wojnie kiedy Świnoujście na mocy układu poczdamskiego zostało wcielone w granice Polski, bunkry przeszły pod zarząd naszego wojska. Do lat 50-tych, wojsko jednak nie miało pomysłu jak je wykorzystać. Dopiero wzrastające napięcie w związku z zimną wojną spowodowało, że bunkry postanowiono, po niezbędnej modernizacji, przekształcić w zapasowe stanowisko dowodzenia na czas wojny. Na terenie otaczającym bunkry stworzono fortyfikacje polowe, natomiast wszystkie schrony wyremontowano i połączono podziemnymi korytarzami (o łącznej długości ok 1 km). Dodatkowo schrony wyposażono we wszystko co niezbędne, by na wypadek bombardowania, móc w nich przebywać przez wiele tygodni, czy nawet miesięcy. Były więc tam sanitariaty, filtry wentylacyjne, hydrofory oraz system łączności, a także apartament dla dowódcy. W ten oto sposób powstało podziemne miasto, o którego istnieniu, wiedzieli tylko nieliczni – najczęściej najwyżsi rangą oficerowie polskiej armii. Tajemnica podziemnego miasta, była pilnie strzeżona, gdyż to właśnie stąd komunistyczne władze, planowały dowodzić atakiem na Danię, Skandynawię i kraje Beneluksu. Z czasem podziemne miasto zaczęło tracić na znaczeniu – w latach 80-tych przekształcono je w Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Marynarki Wojennej, a później w Stanowisko Dowodzenia Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Ostanie ćwiczenia, w jakich kompleks brał udział, miały miejsce w roku 1995. W 2013 roku cała fortyfikacja trafiła pod opiekę Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, które przystosowało ją do zwiedzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>