Pomiędzy Beskidem, a Pieninami – Szczawnica

Standard

Jeśli chcemy porządnie odpocząć i zregenerować swoje siły po wielu tygodniach ciężkiej pracy, warto się wybrać na urlop wypoczynkowy do Szczawnicy. Jest to górskie miasto uzdrowiskowe, które leży w powiecie nowotarskim. Znajduje się ono w górach Beskidu Sądeckiego, niedaleko Pienin oraz w dolinie potoku Grajcarek, który jest prawym dopływem Dunajca. Panuje tu zatem bardzo korzystny górski mikroklimat, który doskonale wpływa na zdrowie i kondycję dróg oddechowych.

Warto zatem wybrać się w góry. Przez miasto przebiega kilka znakowanych szlaków turystycznych. Przemierzając je, możemy nawet zdobyć słynne Trzy Korony wikipedia. Czyste górskie powietrze oraz piękne widoki pozwolą się nam w pełni zrelaksować oraz uspokoić myśli. Z tego też względu, że miejscowość jest tak korzystnie położone, powstało tu również uzdrowisko z ponad 200-letnimi tradycjami. Znajduje się ono pomiędzy łańcuchem Beskidu Sądeckiego, a Pieninami, w dolinie Grajcarka. Ze uwagi na swój mikroklimat, oraz liczne surowce balneologiczne, jest to miejsce doskonałe dla tych, którzy chcą wyleczyć choroby układu oddechowego, lub też układu ruchu. Do dyspozycji kuracjuszy pozostają Sanatoria Uzdrowiskowe, Zakład Przyrodoleczniczy oraz Pijalnia Wód Mineralnych.

Oczywiście, jako że przybywają tu kuracjusze z całego świata, musiała tu powstać również bogata baza noclegowa, którą prezentuje meteor-turystyka. Liczne pensjonaty oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Szczawnica jest przede wszystkim znana z tego, że znajduje się tu wiele źródeł szczawy, czyli kwaśnej wody o walorach leczniczych. Stąd też najprawdopodobniej pochodzi jej nazwa miejscowości. Na terenie uzdrowiska jest ich aż 12. Pierwsze wzmianki o zdrowotnych korzyściach pochodzą już z XVI wieku! Wykonuje się tu wiele zabiegów, w tym hydroterapię, inhalacje (na przykład wyjątkowo skuteczne inhalacje celkowe), fizykoterapię, kinezyterapię oraz oczywiście kuracje pitne. Do nich stosuje się szczawy wodorowęglanowe, sodowe, bromkowe oraz jodkowe, które są bardzo bogate w sole mineralne oraz mikroelementy. W miejscowości znajduje się aż 8 czynnych źródeł, które zawierają znaczne ilości chlorków, sodków, bromków, boru oraz jodu. Źródła te odkryto w XIX wieku i działają do dzisiaj. Wciąż z ich leczniczych właściwości korzystają mieszkańcy oraz przybywający tu kuracjusze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>