Wędkowanie w Borsku

Standard

Borsk to kaszubska wioska, znana przede wszystkim z tego, że położna jest na południowo-wschodnim Jeziora Wdzydzkiego, które określane jest często jako „Serce Kaszub”. Dzięki takiej lokalizacji jest bardzo chętnie odwiedzana przez żeglarzy, kajakarzy oraz wszelkiego typu wodniaków, którzy czynią sobie z niej bazę wypadową na to piękne jezioro (nocleg w Borsku – więcej info). Ale noclegi tutaj wybierają nie tylko amatorzy sportów wodnych. Równie chętnie przyjeżdżają tu wędkarze.

Jezioro Wdzydzkie dla wędkarzy to prawdziwy raj. Obfituje ono w bardzo różne gatunki ryb. Można tu z łatwością złowić karasie, płocie, okonie, liny, szczupaki, leszcze czy węgorze. Dodatkowo występuję tu troć jeziorowa zwana trocią wdzydzką, która objęta jest ochroną gatunkową. Gatunek ten powstał wskutek geograficznego odizolowania wód jeziora w związku z ostatnim zlodowaceniem. Jest to bardzo cenna autochtoniczna populacja i forma reliktowa troci.

Wędkarze nad Jeziorem Wdzydzkim szczególnie polecają w okresie wiosennym wyprawę na płocie, w miejscu, gdzie rzeka Wda wypływa z akwenu. Jest to miejsce w pobliżu Borska, łatwo tam dojść nawet pieszo. W okresie letnim warto wybrać nad jezioro na okonie, zaś czerwiec to najlepszy czas na leszcza.
Przed wyprawą z wędką nad jezioro, należy pamiętać o uiszczeniu opłat. Jezioro znajduje się pod zarządem Zakładów Rybackich „Wdzydze” – jest to spółka prywatna, która od Skarbu Państwa dzierżawi 10 obwodów rybackich, w których skład wchodzi 26 jezior, w tym kompleks Jezior Wdzydzkich. Koszt zezwolenia zależy od sposobu wędkowania. Przy wędkowaniu z brzegu wynosi 210 zł za cały sezon, na wszystkie akweny Jeziora Wdzydzkiego (można także wykupić pozwolenie na wybrany akwen, a także na krótsze odcinki czasu – 1 dzień, 2 dni, 1 tydzień, 2 tygodnie), przy wędkowaniu z łodzi – to 320 zł na cały sezon. W Borsku zezwolenie można kupić u p. Marka Narlocha, przy śluzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>